The Rt. Reverend Stephen Robson 

Bsc. MTh. STL. JCL. STD.

by the grace of God and favour of the Holy See

IX Bishop of Dunkeld

Born Carlisle, 1st April 1951; educated Caldey Grange, Carlisle and Lanark Grammar Schools; Edinburgh University (Bsc. 1974; Mth 1988); St. Andrew's College, Drygrange. Ordained, Our Lady & St. Joseph's, Carlisle, 17th March 1979. Served in Kircaldy, Edinburgh, Duns and Eyemouth, Dunbar, East Calder, North Berwick and Broxburn; staff, St. Mary's College, Blairs; spiritual director, Ponti cal Scots College, Rome 1998-2006 (STD, Ponti cal Gregorian University, 2003; JCL, 2006); Episcopal Vicar for Education; Chancellor 2007-2013. Nominated titular bishop of Tunnuna and auxiliary, 8th May 2012; ordained 9th June 2012; Installed as IX Bishop of Dunkeld 9th January 2014.

Bishop Stephen Robson’s Speech at his Episcopal Installation